Zatopiony dysk

Aby z powodzeniem odzyskiwać dane z nośników uszkodzonych z powodu przeróżnych przyczyn, najważniejsze jest odpowiednie podejście i obszerna baza części zamiennych. W przypadku nośnika uszkodzonego w nietypowy sposób, staramy się znaleźć najodpowiedniejszą metodę postępowania. Baza części przydaje się szczególnie wtedy, gdy nośnik jest stary.

Firma oferująca systemy rurociągów, wykorzystywanych m.in. w morskim przemyśle wydobywczym, utraciła w wyniku zatopienia jeden z komputerów. Znajdował się on na specjalnym dźwigu, który przeleżał w wodzie morskiej kilka dni.

Wyzwanie postawione przed VS DATA polegało na ocenie stopnia uszkodzenia dysku i odzyskaniu zapisanych tam danych, przede wszystkim oprogramowania sterującego dźwigiem. Nośnik miał uszkodzony zespół głowic i elektronikę zewnętrzną. Oczyszczenia wymagała także zawilgocona powierzchnia magnetyczna dysku. Zadanie wymagało cierpliwości, ale po jego wykonaniu, dane udało się z łatwością odzyskać.

Dostarczony przez naszego klienta nośnik był bardzo stary jak na sprzęt komputerowy – miał ponad 10 lat. W przypadku tak wiekowych nośników elementy do wymiany są bardzo trudne do zdobycia, jednak dzięki naszej obszernej bazie części zamiennych były one dostępne natychmiast, więc zlecenie zostało wykonane szybko i sprawnie.

drukuj